Pēc Ministru kabineta noteikumiem, kas nosaka labturības prasības mājas dzīvnieku turēšanai, neviens suns pilsētā ārpus mājas vai sētas (arī laukos sa

Posted by  person  schedule   label  Suņi   rate_review  0 Comments

Description: A picture containing collar, black, close, footwear

Description automatically generated Maz ir to, kas vārds vārdā izpilda šīs prasības, taču vismaz viens aksesuārs tiek lietots ļoti bieži. Tā ir kakla siksna. Tiem saimniekiem, kas nedomā tikai par likuma izpildi, bet arī par savām ērtībām un suņa labsajūtu, der ielāgot dažus padomus.

Veikalos un interneta vietnēs ir nopērkamas kakla siksnas un pavadas gan suņiem, gan kaķiem, gan jūras cūciņām, gan fretkām un citiem mājas mīluļiem, kuriem šis aksesuārs vajadzīgs lielākoties pastaigām. Kā stāsta kinoloģe Inguta Širmele, mazajiem dzīvnieciņiem, arī peļu junkuriem, šīs lietas tiešām ir kā aksesuārs, tos iegādājoties, cilvēki vairāk piedomā par izskatu. Savukārt izvēloties suņiem domātās – par praktiskumu.

Gan maziem, gan lieliem dzīvniekiem arvien populārāki kļūst iemaukti. Pie pastaigu ierobežojumiem nepieradušo sugu (kaķu, fretku u.c.), kā arī mazo ekskluzīvo (dīvāna) suņu šķirņu pārstāvji no tiem tikpat kā nevar izmaukties, kā tas bieži vien gadās, lietojot parasto siksniņu. Savukārt lieliem suņiem iemaukti regulē krūšu kurvja attīstību. Arī šiem dzīvniekiem, īpaši ķēdes suņiem, bieži vien galva ir mazāka nekā kakls, un tie pamanās atbrīvoties no saitēm.

Kā pieradināt kucēnu pie kakla siksnas?

"Kad mājas mīlulis atvests jaunajā dzīves vietā, vispirms viņam jāapliek ap kaklu kaut kas viegls un patīkams, piemēram, maiga, neliela šallīte," pamāca kinoloģe. "Nekādā gadījumā nedrīkst uzreiz likt dzelzs vai smaga materiāla kakla siksnu. Dzīvniekam pamazām jāpierod, ka viņam kaut kas būs ap kaklu, un tikai pēc laika kakla siksnai var pievienot pavadu, lai vestu pastaigā. Nedrīkst dzīvnieku vilkt, ja viņš negrib iet. Jānoliecas un ar kaut ko garšīgu lēnām jāmudina uzsākt pastaigu. Mājās nav ieteicams visu laiku turēt kakla siksnu ap kaklu." I.Širmele norāda, ka cilvēki ekonomējot izvēlas nepiemērotu kakla siksnu, cerot, ka tā dzīvniekam derēs visu mūžu. Taču, kamēr suns ir mazs, tā ir par lielu, kad izaug – par mazu, un galu galā kakla siksna sagādā vien mocības. Tiem, kas grib ekonomēt, speciāliste iesaka meklēt kakla siksnu ar daudziem caurumiem, ja vien dzīvnieks būs ar mieru, ka iesākumā tā būs gandrīz divkārt ap kaklu. Var savainoties Maldīgs uzskats ir par asajām siksnām ar dzeloņiem. Saimnieki cer, ka suns neraustīs pavadu, paklausīgāk ies līdzās vai nemēģinās aizmukt, ja būs piesiets ķēdē. Bet rezultāts ir bēdīgs – dzīvnieks var sevi spēcīgi savainot, reizēm pat līdz nāvei. Labāk lietot savelkošās kakla siksnas, ir speciālas kakla siksnas apmācībām, ja suns negrib klausīt, tikai jāiemācās tās pareizi uzlikt. Pie ķēdes suni drīkst siet tikai ar iemauktiem vai parasto kakla siksnu.

Kāda materiāla pavadu izvēlēties?

Pavadas ir dažādiem mērķiem. Pastaigām pa pilsētu pietiktu ar pavisam īsu, jo sunim jābūt līdzās saimniekam kreisajā pusē. Taču cilvēki bieži vien ļauj sunim būt brīvākam. Populārākās ir 1,5 m garās pavadas. Pēdējā laikā tās sāk izkonkurēt tā sauktās izšaujamās un fiksējošās, kas ļauj dzīvniekam attālināties pat 8 – 15 metrus, ja vien saimnieks to vēlas. Tās izvēlas pēc dzīvnieka svara un pavadas garuma. Pavadas ir izturīgas un var lietot gan sunim, gan kaķim, gan seskam. Ir speciālas smalkas un īsas izstāžu pavadas, lai parādītu, cik nevainojami suns māk iet. Joprojām iecienītas ir vecās brezenta siksnas, kuras ir gandrīz tikpat ērtas, bet lētākas, vienīgi nekalpo tik ilgi.

Description: A picture containing red

Description automatically generated Description: A picture containing indoor, colorful, stationary

Description automatically generated

Papildinājumi drošībai.

Kaķiem kakla siksnām bieži vien pievieno zvaniņu – lai aizbaidītu lapsas. Papildinājums ir arī speciāli žetoni, kuros var iestrādāt dzīvnieka vārdu, mājas adresi, īpašnieka tālruņa numuru. Visiem dzīvniekiem vēlami arī atstarotāji, lai mājas mīlulis būtu drošs uz ielas, pat ja iet pavadā kopā ar saimnieku. Par to ir padomājuši dzīvnieku aksesuāru ražotāji, kakla siksnās, pavadās un iemauktos iestrādājot atstarojošu elementu. Cenu starpības tikpat kā nav. Suņiem, kuriem patīk peldēt, tiek piedāvāta kakla siksna no speciāla ūdensizturīga materiāla. Tā ir vieglāka un labi valkājas ikdienā, arī tādām mēdz būt iestrādāts atstarotājs